‘Boxing Up’ The Big Launch Boxing Up (a mathematical Essay)



Download 0.63 Mb.
Date13.09.2018
Size0.63 Mb.
#66839

‘Boxing Up’ - The Big Launch

Boxing Up (A Mathematical Essay)

  • What is the question asking me? What information do I have?
  • What Maths will I be using?
  • Working out / Calculations
  • Answers, checking and presentation.
  • Introduction
  • Main Story
  • Conclusion
  • Maths Story
  • English Story
  • A recipe for 12 people uses 500g of plain flour. How much flour is needed for 18 people?
  • Green Box - What is the question asking me? What information do I have?
  • How much flour is needed for 18 people?
  • 12 people use 500g of plain flour.
  • A recipe for 12 people uses 500g of plain flour. How much flour is needed for 18 people?
  • Blue Box - What maths will I be using?
  • Ratio / Proportion
  • Halving
  • Adding
  • A recipe for 12 people uses 500g of plain flour. How much flour is needed for 18 people?
  • Red / Pink Box
  • Working out / calculations?
  • 12 people = 500g
  • 6 people = 250g
  • 3 people = 125g
  • 12 + 6 = 18 people
  • 500 + 250 = 750g
  • A recipe for 12 people uses 500g of plain flour. How much flour is needed for 18 people?
  • Yellow / Orange Box
  • Answers / Checking / Presentation
  • 6 people = 250g
  • 6 x 3 = 18
  • 250 x 3 = 750

The answers are here

Boxing Up is a .......

  • Strategy for working out (for writing)
  • Strategy for discussing (asking each other questions)
  • Strategy for thinking (asking yourself questions)

In your boxes you have 3 question packs

  • Green – Simpler questions.
  • Pink – Slightly harder
  • Gold more challenging.

Your Task – Work in Pairs

  • Choose a question.
  • Cut it out.
  • Stick it on your A4 paper.
  • Answer it using boxing up.
  • Each pair should aim to complete two questions so that you all have an example to stick in your Maths books.
  • You may end up doing the same question twice when it is your turn to train someone else.

You can tell them what each box is for but you should ask them what goes inside.

  • You can tell them what each box is for but you should ask them what goes inside.
  • Try not to give any answers, try to get the answers from them through questioning.
  • Be supportive / positive.
  • Rules for Explaining

Post-its mean prizes

  • 1 post it note = P1
  • At least 3 post it notes = a packet of Haribo
  • The person on the table with the most post it notes wins a chocolate bar.

A recipe for 12 people uses 500g of plain flour. How much flour is needed for 18 people?

  • How much flour is needed for 18 people?
  • 12 people use 500g of plain flour.
  • Ratio / Proportion
  • Halving
  • Adding
  • Green Box - What is the question asking me? What information do I have?
  • Blue Box - What maths will I be using?
  • Red / Pink Box
  • Working out / calculations?
  • 12 people = 500g
  • 6 people = 250g
  • 3 people = 125g
  • 12 + 6 = 18 people
  • 500 + 250 = 750g
  • Yellow / Orange Box
  • Answers / Checking / Presentation
  • 6 people = 250g
  • 6 x 3 = 18
  • 250 x 3 = 750
  • A shopkeeper uses this formula to calculate the total cost when customers pay by monthly instalments.
  • C = d + 24 × m
  • C is the total cost in pounds.
  •  d is the deposit in pounds.
  • m is the monthly instalment in pounds.
  • (a)     The deposit for a wardrobe is £16.
  •           The monthly payments are £10.
  •           What is the total cost?
  • The value of a vintage car rises from £36 000 to
  • £63 000.
  • Work out the percentage increase in the price of the car.
  • Mutasem wants to buy two of these luxury chairs.
  • At which shop is the price of the two chairs the cheapest?
  • You must show your working.
  • Martha books a 14-night holiday in May. She books for herself, husband Billy and daughter Mary (aged 11). She books the holiday online. Explain clearly why the total cost will be £990.
  • Which is the best value for money
  • 500g of sausages for £2.75 or 650g of the same type of sausage for £3.70?
  • You must show all your working.
  • The diagrams below show a rectangle and a parallelogram.
  • Kylie uses a piece of string to measure the perimeter of a shape. The string fits exactly round a rectangle 10cm by 8cm. She then fits it exactly round a square. How long is one side of the square?
  • Sara had £50 to spend on a day trip to France.
  • The exchange rate was ε 1.55 = £1
  • How many Euros did she get in exchange for her £50?
  • She saw a watch she liked priced at ε43. How much was the watch to the nearest penny?
  • 6.1cm
  • 3.7cm
  • 6.1cm
  • 3.7cm
  • Calculate the area of the rectangle.
  • Explain why the area of the parallelogram is equal to the area of the rectangle.
  • Pink Questions
  • Two websites sell the same type of radio.
  • Sunil is going to buy the radio from one of the websites. He also has to pay for postage. Which website is cheaper and by how much.
  • People pay to visit a garden.
  • 145 People pay.
  • 39 of them are under 16.
  • How much ticket money is paid altogether.
  • The shaded rug is twice as long as it is wide.
  • The perimeter of the rectangle is 30cm
  • What is the area of the rectangle?
  • The price of a coat is £65
  • In a sale the price is reduced by 15%
  • What is the sale price of the coat?
  • Every day a machine makes 500 drawing pins and puts them into boxes.
  • The machine needs 15 drawing pins to fill a box.
  • How many boxes can be filled with the 500 drawing pins?
  • A special pack of apricots has 50% extra free. Fill in the missing number on the table.
  • Website A
  • Website B
  • Cost of radio
  • £79.99
  • £76.76
  • Cost of Postage
  • £3.49
  • £6.79
  • Tickets:
  • Age 16 and over £3.60
  • Under 16 £2.25
  • Weight
  • Ordinary pack
  • 450g
  • 10
  • Special Pack
  • ........g
  • 15
  • Green Questions


Download 0.63 Mb.

Share with your friends:




The database is protected by copyright ©sckool.org 2022
send message

    Main page